Friday, February 8, 2008

Hypoglykémia

 Viem, vravela som, že nebudem písať to, čo už dávno všetci vieme, ale predsa mi nedalo. Prednedávnom som sa stretla s tým, že diabetik nepoznal príznaky hypoglykémie, Jedná sa prevažne o tých “nových” diabetikov. A keďže v mojom názore je hypoglykémia veľmi nebezpečná, rozhodla som sa venovať jeden článok práve tejto téme. Ja osobne som už 4 krát upadla do bezvedomia, vzhľadom na nízky cukor, raz dokonca v spánku. Nie je to nič príjemné a hlavne, ako som už spomínala, môže to byť aj životu nebezpečné. Tak teda nech sa páči, kto má záujem, prosím čítať ďalej.

           Každý, kto si pichá inzulín, alebo berie iné lieky na znižovanie cukru, má možnosť hypoglykémie. Hypoglykémia, alebo nízky cukor, je menej častý u ľudí s diabetom typu 2, ako u tých s typom 1 a môže byť životu nebezpečná, keď sa prejaví. Cukor v krvi môže abnormálne spadnúť z veľmi veľa inzulínu, veľa cvičenia, málo jedla alebo uhľovodanov a vynechaného či oneskoreného jedla, alebo kombinácie týchto faktorov.
       Je dôležité, aby ľudia s cukrovkou, a tí ktorí s nimi žijú a pracujú, sa naučili rozpoznať a rozumieť hypoglykémii, aby vedeli ako tomu predísť a liečiť, predtým, ako sa stane životu nebezpečnou krízou.

PRÍZNAKY HYPOGLYKÉMIE:

* nervozita                                                                              * podráždenosť                      
* slabosť                                                                                * zmätenosť
* hlad                                                                                     * ospalosť
* malátnosť                                                                            * nezrozumiteľná reč
* triaška                                                                                 * dvojité videnie
* nadmerné potenie                                                                * v ťažkých prípadoch strata vedomia, odpadnutie,
* rýchly tep                                                                               kóma
* pocit hladu

AKO ROZOZNAŤ PRÍZNAKY HYPOGLYKÉMIE

           Mnohí experti spájajú hypoglykemické reakcie s hodnotami cukru menej ako 60 mg/dl (3,3 mmol/l), ale je zložité určiť s presnosťou hodnoty, pri ktorých sa hypoglykémia prejavuje, pretože každý človek reaguje ináč. Niekto cíti prejav hypoglykémie pri hodnote 40 mg/dl (2,2 mmol/l), kým niekto iný už pri 70 mg/dl (3,8 mmol/l).
           Časom, sa tieto symptómy utlmujú, hlavne u ľudí s diabetom typu 1. Niektorí ľudia si vytvoria kondíciu zvanú hypoglykemická neuvedomelosť, pri ktorej nepociťujú žiadne varovné symptómy a to aj v prípade, že hodnoty cukru sú veľmi nízke.
           Ak sa hypoglykémia prejaví počas spánku, jediné príznaky môžu byť vlhké pyžamo (z nadmerného potenia), nočné mory a zlé sny, alebo bolesti hlavy pri prebudení. Je dôležité rozoznať tieto prvé príznaky a to, aké hodnoty cukru vyvolávajú hypoglykémiu.

PREVENCIA HYPOGLYKÉMIE

           Kedy koľvek spravíte zmenu vo vašom jedálničku, aktivite alebo liekoch, zvýšte monitorovanie vašich glykemických hodnôt (častejšie meranie cukru) a buďte pripravení zmeniť dávky inzulínu alebo liekov na zníženie cukru. Nezabudnite prekonzultovať tieto zmeny s vašim zdravotným tímom. Ak máte cukrovku typu 1 a nasledujete intenzívnu liečbu, kontrolujte si hodnoty cukru o 3 ráno, pre rozoznanie glykémii v spánku, a spravte prípadné a potrebné zmeny, aby sa predišlo opätovnému prejavu.
           Nie každý zažije ťažkú hypoglykémiu. Nakoľko, ak začnete mať pravidelné epizódy, je viac ako pravdepodobné, že sa vrátia, ak nebudete hľadaťpomoc u lekára a nebudete nasledovať jeho alebo jej rady.

AKO LIEČIŤ HYPOGLYKÉMIU


           Aj keď je to správny prístup, zmerať si glukózu krvi, ak máte podozrenie z hypoglykemickej reakcie, často na to nie je čas. Akonáhle sa začnete cítiť “divne”, neodkladajte liečbu. Potrebujete zjesť alebo vypiť nejaký cukor, ktorý sa rýchlo dostane do vášho krvného obehu. Približne 10 – 15 gramov uhľovodanov, by malo byť vo väčšine prípadov dostačujúce. Môže to byť: 1,5 – 2 dcl ovocného džúsu, polovica plechovky obyčajnej koly (nie diétnej) alebo iného nápoja, 2 polievkové lyžice hrozienok, alebo nejaké cukríky (5 – 7 ks). Pohár mlieka, rýchloabsorbujúce sa glukózové tablety, fungujú tiež dobre. Úľavu by ste mali začať pociťovať 10 – 15 minút po zjedení cukru.

6 Spôsobov “opravy” nízkeho cukru

* 2-3 glukózové tablety
* 1,5 – 2 dcl akéhokoľvek ovocného džúsu
* 1,5 – 2 dcl obyčajného (nie diétneho) nápoja
* 1 hrnček mlieka
* 5 – 6 kúskov cukríkov
* 1 – 2 lyžičky cukru alebo medu

Po 15 minútach si znovu zmerajte cukor, aby ste sa uistili, že už nie je nízky. Ak je, dajte si ďalšiu dávku. Opakujte tieto kroky, kým hodnoty glukózy nie sú minimálne 70 mg/dl (3,8 mmol/l). Ak vaše ďalšie jedlo je viac ako hodinu ďaleko, dajte si nejaké ľahké jedlo.

Posted by Andel in 22:44:17
Comments

24 Responses to “Hypoglykémia”

 1. Anonymous says:

  Ja som namerala malej(6rok.) najnizsiu hypoglyk. 1,5 a to mi vobec nic nepovedala ze sa jej trase brusko ako zvykne malo kedy upozornit. Nam stacilo vypit 100% dzus 2dc. Mozno casom ked bude starsia rozpozna hypo. Zatial len pozorujem malu, a ked vidim ze sa sprava inak tak hned merame glykemiu.
  Dakujem za priznaky , budeme zase o nieco mudrejsie. Len neviem preco po prekonani hypa vyskoci na hyper.

 2. Andel says:

  Ak príjmete príliš veľa cukru pri hypoglykémii, tak vám potom cukor vylezie veľmi hore. Pri hypoglykémii musíte brať na ohľad kedy a čo ste posledný krát zjedli, a ako dlho Vám to jedlo bude ešte rozkládať cukry, plus pomaly ďalej zájdeš, je veľmi múdra veta, kôli tomu, ako píšem v článku je lpešie niekoľko krát po malých prísunoch cukru, ako naraz veľa. Treba len počkať tých 15 – 20 minút kým ten džús napríklad, začne pracovať. Držím Vám palce a malej tiež, verím, že s deťmi to pri cukrovke nie je jednoduché, ale aj oni si na to časom zvyknú a nájdu svoj spôsob vyjadrovania zmien, ktoré cítia.

 3. Anonymous says:

  cukry su v každej potravine ovoci zelenine rôznych napojoch všade…netreba zvlašť prijimať ešte umele cukry,pravda ak nejde prave o to nešťastne hypo…skôr je dobre prijimať potraviny z nizkym glykemickym indexom,teda tie,ktore obsahuju VIACEJ vlakniny a pomalšie sa vstrebavaju do krvi (zaroveň je to poklad pre čreva),čiže lepšie (vernejšie) kopiruju krivku inzulinu (vlastneho aj dodavaneho)…je to v podstate jednoduche…ak si napr v obchode vyberam do košika pečivo,tak nezoveriem si biele,ale vyberiem si niečo z celozrneho pečiva atď….
  priveľa cukru vyvolava hypoglykemiu u rdravych ľudi ako odpoveď pečene na privysoky privod cukru do krvi,čiže podla dnešnych vedomosti prebytočny cukor by sa mal hneď ukladať do pečene a zaroven davať signal slinivke aky zvyšila produkciu inzulinu na vyrovnanie hladiny cukru v krvi….no a keďže aj zdravy organizmus ma svoje limity,tak pri vedšom množstve spapaneho cukru nastava na čas rozkolisanie (prednastavenych :-) ) hodnot cukru a takto sa dostavaju aj zdravi ludia k hypoglykemii a samozrejme riešia to sladkym,lebo to im zase na chvilu dvihne rozladenu hladinu cukru,ale potom pride odplata..bolesti hlavy a všetky tie typycke priznaky choroby nazvanej hypoglykemia,čiže opak cukrovky…ježiš,ja som nevedel pred mojou DM1 o hype a hyper absolutne nič a teraz možno viem až priliš vela,čiže zase extrem….tym som len chcel povedať,že aj zdravy človek(teda ten,čo nema zatim chronicke choroby)by sa mal snažiť aspon trošku zo všetkeho vedieť…okrem ineho tym odlahči aj štatny rozpošet :-) ) trochu vtipu neuškodi…

 4. Anonymous says:

  ja keď mam hypo v noci,vetšinou sa prebudim až keď to je hlboko pod 2 mmol,tak vtedy sa už nedokažem ovladnuť a vetšinou zjem všetko,čo najdem v chladničke,proste som asi vydraždeny hypom a neviem to zastaviť,potom samozrejme pride hyper a treba zase prepočitavať čo všetko som do seba nahadzal a dať si patričnu davku inzulinu…….ale cez tento zažitok som aspon čiastočne pochopil že ako,alebo prečo môže existovať napr anorexia,či bulimia,obezita,chudosť,pažravosť a že je to fakt a nie iba napisane v časopise a ťažko uveritelne.

 5. Anonymous says:

  ja sice nemam cukrovku, ani ziadnu chronicku chorobu, ale stavy hypogl.pocitujem a neviem, ci si to iba navravam, alebo co. Ja som inak z toho vazne zufala, lebo skoro kazdy den po obede na mna pridu mrakoty, busenie srdca, trasu sa mi ruky a neviem sa sustredit. Spozorovala som, ze to byva hlavne vtedy ak idem obedovat trochu viac hladna.
  Hlavne dnes, este polhodku pred obedom som si dala suchar, aby ma potom nechytali ‘tie stavy’, ale aj tak nepomohlo. asi polhodku po obede ma zacala boliet hlava,mrakoty, stracala som koncentraciu, bola som nervozna. Dala som si BBkeksik, ze aspon akoze zdravsia varianta sladkeho, a preslo mi to. Ja som fakt uz zufala, poradte co mam robit. Len nedavno som bola na odberoch a cukrovku mi nezistili. Aj ked nabeh by som mala po obidvoch babkach.
  aj mam par kilo navyse a chcela by som schudnut, cvicim, ale kazdodenny prisun sladkosti mi v tom brani.

 6. marika says:

  ahoj Janka,som ti vďačná,že píšeš ako sa cítiš,keď máš hypo a podobne,čo by som dala za to keby som sa vedela vcítiť,ako to vníma moja 5 ročná dcéra,koľkokrát mi nepovie,že je jej slabo a nespozorujem to vždy lebo niekedy sa tak isto nevypočitateľne správa aj ke ď má vysokú hodnotu,s nádejou čítam tvoje informácie o liečbe a modlím sa za vedcov nech niečo objavia ale akosi neverím trhu,pretože čo budú robiť výrobcovia inzulínu, pier a púmp,keď sa nájde liek,myslím že už dávno je len to niekto drží ,obmedzuje a čo najviac oneskoruje,ale nech sa radšej mýlim,ďakujem za tvoju stránku,je mi oporou keď mi je ťažko,marika

 7. marika says:

  Ešte som zabudla,moja Janka nemá príznaky ako trasenie ani studená nie je cez deň nevidím ani pot,len ak začne rozprávať nezmysly ale to vždy sa netrafím a taktiež sa bojím nocí,ked sa veľmi spotí,už ju merám no nie vždy má nízko a niekedy pokojne spí a sme pod 4,lenže viem že vždy to nevystihnem a mám preto výčitky,mali by už vymyslieť pre všetky deti aby boli stále merané ako kontinual,ale to by sme sa nedoplatili,marika

 8. Anonymous says:

  ahojte, ja som si uvedomila, ze priznaky hypa som mavala casto a davno predtym, nez mi zistili cukrovku a to najma pred obedom, ked som v ten den mala sladke ranajky,co je v podstate paradox..:) teraz sa mi stalo aj to,ze som hypo nespozorovala, len kym mi glukomer zrazu ukazoval 1,8..skoda, ze aspon to telo nereaguje vzdy rovnako na rovnake podnety…

 9. Anonymous says:

  Ahojte ja tiez nemamm diabetes ale moja mamka ma.Picha si 4krat denne,je chuducka a casto mava hypo aj hyperglykemiu.Smutne je na tom ze dostava hyperglykemiu aj pocas spanku a musime k nej volat zachranku lebo nevieme co s nou.Moze to byt nebespecne ked by bola doma sama a nevedel by jej kto pomoct alebo sa po case spamatala?Prosim napiste niekto SURNE
  dakujem

 10. Anonymous says:

  …..chcela si napisať,že počas spanku dostava nie hyper ale hypoglykemiu však? lebo ta je nebezpečna akutne,teda okamžite.A naopak hyperglykemia je nebezpecna vtedy,ked je dlhodoba…preto sa vlastne lieci (znizuje) inzulinom,aby sa z hyper cukor dostal do normalu.Nuž je to rône pri hypo pocas spanku…zalezi od inzulinu,kedy a kolko je v tele pichnute,cize je to individualne…a je to umenie vzdy odhadnut kolko v dany den diabetik toho inzulinu z vonku potrebuje,kedze telo reaguje na rozne cinnosti rozne….ale ja som este nepocul aby inzulin niekoho zabil…telo pri hype ak mu neposkytneme rychle sacharidy,tak ich zacne produkovat pečen ktora ma cukry v zasobe,no ak sa aj tie minu,človeku je vtedy už poriadne zle a dava to najavo potenim sa trasenim sa velkym hladom…atd(tiez je to individualne) a samozrejme ak clovek spi,tak sa na velke hypo prebudi…priroda sama dava najavo ze sa nieco zleho deje…mensie hypo diabetik aj prespi,vtedy bud stacil cukor z pečene,alebo krivka vpichnuteho inzulinu prave klesala,alebo jednoducho priroda zabojovala…je este vela veci ako funguje vsetko v tele neobjavenych….myslim na to,ze niekedy pride hypo vtedy,ked predpokladame ze by za ziadnych okolnosti nemalo prisť (to iba este nevieme co sa stalo)….preto doktori nam v dobrom doporucuju dietu (dodrziavanie pravidelnosti a mnozstva sacharidov v strave),lebo ta naroby najmenej vykyvov cukru v krvi dokonca aj u inak zdravych ludi(striedmost v jedeni je zaklad dobreho zdravia…u diabetika je bezpodmienecna aj pravidelnosť).Ja som pred 20 rokmi ked mi to zistili bol tiez velmi chudy,ale po case som prisiel na to,ako si kontrolovat vahu inzulinom,dnes vazim presne tolko,kolko chcem ja!!!(pri tlstnuti jednoducho treba znizit celkove jednotky inzulinu a trosku menej jesť a pri chudnuti naopak pridat bazalny inzulin a zvysit si sacharidove jednotky,ktore treba samozrejme v potravinach poznať a kontrolavat sa pocitmi,ako sa clovek citi….aj ked je pravda aj to,ze niekto sa citi lepsie ked je chudy a niekto lepsie,ked je viac pri tele…to je asi zvyk od mala a zvyk je železna košela jak sa vravi :-) ) )….nakoniec sama na to mamka pride určite,pretoze ona sama je v prvom rade sama sebe lekarkou…jej doktor jej ma len pomahať kym sa vsetko nauci a neprestajne jej vysvetlovat,ak roby chyby….Pier

 11. Anonymous says:

  este k tomu zvyku by som chcel poznameať,že najlepsim a overenym ukazovatelom,či je clovek tlsty alebo chudy je ukazovatel BMI (body mass index),clovek sam pre seba by sa mal snazit aby jeho BMI bolo ok…ale ci sa ma o to usilovat za kazdu cenu veru neviem…nie kazdy totiž zo svojimi nespravnymi zvykmi dokaze vôbec niečo spraviť…a mozno by to aj uskodilo jeho egu xixi…Pier

 12. Anonymous says:

  Pier dakujem za rychlu odpoved.Ano myselela som na hypoglykemiu a to v noci.Hovoris ze je to nebezpecne ……mozes prosim napisat co to presne znamena?, ked ta osoba ktora sa do nej dostane nema pomoci?
  Mamka den diabetes uz ma 15rokov,ma take doby ked sa vzdava inokedy je plna elanu proti tomu bojovat.Vzdy po takej nocnej hypoglykemiii sa vzda, a nema chut do zivota.U nej ked ten cukor v krvi v noci klesne ma taky zachvat ako maju epileptici, to je uz jeden z vaznych co sa stalo – to bolo po prvykrat ked sa to stalo a museli sme jej aj jazyk drzat aby neprehltla.Vtedy nakolko sme nevedeli este o tom ze je to z nizkeho cukru ale opacne sme predpokladali ze ma vysoky cukor vpichli sme jej este jednu davku inzulinu.Bolo to este horsie a volali sme okamzite zachranku.Odvtedy ked sa to stane prve je volat zachranku,(pretoze nevieme sa jej dat ani napit ma tak silno privretu pusu) oni jej vpichnu glukozu do krvi, je urcitu dobu mimo seba, nechcem hovorit ze v kome, je spotena pomoci sa.
  Co taky clovek preboha kto nema prisebe rodinu, kto by mu vedel pomoct?
  Hovoris spravne sa stravovat, ale aj to je individualne, napriklad u nej sa to prejavi vzdy kolisanim,raz hyper raz hyper a to aj viackrat za den.

 13. Anonymous says:

  Pier, diabetik pri vyske 157/a vahe 49-50 kg je obezny???????

 14. Anonymous says:

  …ja sice žijem z rodinou,ale oni ani nevedia co je to cukrovka,vedia ze ju mam,ale to je vsetko…ano je to chyba,ale zatial môj najhorsi zazitok bol iba taky,ze vnoci pri hypo som nevedel dôjst do kuchyne sa najest nohy ma nechceli niesť,tak som musel ist po čtyroch,ale doplnil som si cukor v krvi a odvtedy mam krabice džusov stale vo svojej izbe…džus najlepsie zabera ked clovek ide do hypa,diabetes zvladam sam aj ked moj typ diabetu je labilny,teda kolisavy…viem ze su aj tazke prejavy hypa no nema ich kazdy….ak ma mamka už 15 rokov DM1,tak neviem co na to povedať,vsetko by uz mala vediet…strava rozhoduje najviac o tom ako bude zdravie cloveka vyzerat,aj ked si to clovek nechce priznat…strava je zaklad a treba sa vykaslať na svoje chuťky na sladke a jest len doporucene SJ (sacharidove jednotky)ja som mal to stastie,že som si sam od seba zohnal rozne knihy o vplyve stravy na organyzmus a riadim sa nimi stale.Spravne sa stravovat v pripade diabetika znamena dodrziaVAť PREDPisane množstvo SJ v kazdom jednom jedle a predpisane mnozstvo SJ urcene doktorom na cely den,aby to pichanie inzulinu malo aj niejaky zmysel,aby neboli velke vykyvy cukru…nie je sranda ak sa tym clovek neriadi.A este jedna vec,ktoru uz ale teraz iste vies je,ze pri hype a pri prejavoch hypa sa nikdy nepicha inzulin,ale naopak musi sa rychlo zdvihnut cukor v krvi podanim rychlych sacharidov (dzusi,med…atd)Moj doktor sa ma pri kazdej kontrole pyta,ci som mal hypo z poruchou vedomia,teda ci som bol v bezvedomi ale zatial dostal stale negativnu odpoved,teda neviem do akej miery je taky stav v skutočnosti nebezpecny,lebo nebezpecny je….a kludne sa podpiš je to lepšie ak maš niejaky nick :-) Pier

 15. Anonymous says:

  nie,diabetik pri vyske 157/a vahe 49-50 kg nie je obezny ale ma normalnu vahu :-) …ak si zadaš napr na stranke : http://www.eufic.org/article/sk/rid/eufic-bmi-calculator/ ,tak ti vyjde toto : Váš BMI je 20, čo znamená, že podľa telesnej hmotnosti patríte, vzhľadom na vašu výšku, do kategórie dospelých osôb s normálnou hmotnosťou (bmi medzi 18,5 a 24,9). Ak si udržíte zdravú hmotnosť, môžete znížiť riziko chronických ochorení spojených s nadváhou a obezitou.Takych stranok na zistenie BMI je velmi vela….Pier

 16. Andel says:

  Pier,

  ja som odpadla pri hypoglykemii uz 3 krat, z toho raz v spanku. Rano som sa zobudila a nevedela som kto, som co som, kde som, len som vedela, ze do prace mam ist ;o)

 17. Anonymous says:

  jeminku…tak davaj na seba pozor andele:-)….neodpadavaj nam….aj take sa môže stať? ved si pravidelne aplikuješ zhruba rovnaku dennu davku inzulinu,zhruba sa rovnako hybeš a zhruba prijmeš rovnake množstvo SJ za den…aspon si myslim,že to čo sa da,je u teba pod kontrolou….tak ako moze prist vetsie hypo,že az clovek omdlie….priznam sa ja mam dost velke denne vykyvy v tychto troch veciach (dieta,pohyb,inzulin)…asi to bude v niecom inom ,hmmm,kedze u mna je to aj po 20 years bez vaznych hyposiek….jedine zeby som sa zabudol a vecer si dal dvakrat tu istu davku omylom…potom v noci by to mohlo byť dosť zle,kedže vecer uz nezvyknem vela jesť a na inzulinovu dupľu by to iste nemuselo stačiť.

 18. Andel says:

  Nechapem ako sa to stalo, ale vtedy som bola este na perach, tak asi som to na noc presvihla s inzulinom alebo co, ked som dorovnavala glykemie + Lantus a slo to. Odkedy som na pumpe tak som este neodpadla

 19. Anonymous says:

  …tak to je fajn,ze je to uz ok….chcem sa este opytať Andel,v Amerike sa lantus a humalog preplaca,alebo si to diabetik hradi v plej vyske? u nas si iba dopkacame,na jedno balenie lantusu a humalogu doplatim okolo 200 sk,pričom lantus je lacnejsi a humalog trochu drakši…za pružky neplatim nič…

 20. Anonymous says:

  jej,zabudol som sa podpisať…. Pier :-)

 21. Anonymous says:

  Pier,

  ja používam Apidru a predtým som používala Novolog. Za inzulín sa dopláca podľa toho akú máš poistnú zmluvu. Ja napríklad doplácam ua 3 fľaštičky Apidra asi $20

 22. Anonymous says:

  ok,dik andel za info,takže aspon dačo mame lacnejšie ako zapad,samozrejme iba ak to neporovname z priemernym zarobkom u nas :-) ))Pier

 23. asti says:

  ahoj Janka, snad si to tu este pozeras :)
  odporucam ” http://www.diador.sk / forum / dolezite informacie ” .. je tam jeden skvely clovek, Ivan a ten sa venuje stale novym kategorizaciam, spisuje ziadosti a peticie na ministerstvo, aby sme dostavali viac pruzkov a vsetkeho..mozno by stalo za to spojit sa s nim aby nas vedelo viac o tomto sposobe boja a komunikacie..pretoze tie kategorizacie by mali zaujimat kazdeho diabetika..
  pekny dnik

 24. I admire your work,can you teach me how to write such a nice article